Jak obchodzić się z tortem

Jak przewozić i jak przechowywać tort.

Tort na zamówienie, czyli rodzaj wypieku, który zarezerwowany jest z założenia na specjalne okazje, dlatego też dla zachowania odpowiednich właściwości, smaku i formy wymaga on specjalnej uwagi. Jest to charakterystyczny typ wypieku, złożony z kilku warstw, przełożonych kremami i różnego rodzaju dodatkami smakowymi. Wytworzenie tortu rozłożone jest na klika etapów pracy, w odpowiednim odstępie czasowym, a to wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy efekt smakowy oraz wizualny. Dlatego tuż po odebraniu tortu należy obchodzić się z nim z należytą starannością.

Torty weselne z dowozem osobistym mają zapewnione odpowiednio chłodnicze warunki, są przewożone bardzo ostrożnie aby mieć pewność, że nic się w drodze z nimi nie stanie, jednak nie każdy z tej opcji korzysta. Dla osób odbierających zamówienie osobiście poniżej znajduje się kilka istotnych wskazówek:

Po pierwsze, temperatura – jeśli nie mamy na własnym wyposażeniu pudełka termicznego, zwanego termo boxem, pamiętajmy by zapewnić zamówieniu jak najbardziej chłodne warunki podczas podróży, a więc w okresie wysokich temperatur na dworze, skierujmy nadmuch chłodnego powietrza klimatyzacji na pudełko, w którym znajduje się tort. W okresie zimy i niskich temperatur na dworze można przewozić tort w bagażniku, ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć pudełko tak, aby się nie przesuwało podczas jazdy. Przy zakrętach lub ostrzejszym hamowaniu unikniemy przesunięcia lub przewrócenia się tortu wewnątrz pudełka.

Po drugie, poziom – wydawany tort zabezpieczony jest w specjalnym pudełku chroniącym przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi, dlatego można, a nawet należy położyć go na podłodze pasażera (oczywiście czystej) lub w bagażniku wyłożonym matą antypoślizgową, ważne żeby postawiony był w poziomie czyli na płaskim podłożu. Nie należy kłaść tortu na fotelu ani przewozić go na kolanach.

Po trzecie, rozważny przejazd – przewóz tortu jednak nieco różni się od przewozu worka ziemniaków. Tak jak na wstępie pisałam, nie jest to produkt, którym przysłowiowo można się „rzucać”, dlatego pamiętajmy o delikatnej i ostrożnej jeździe, głównie podczas hamowania czy ostrych zakrętów.

Kiedy tort artystyczny zostanie dowieziony w docelowe miejsce trzeba przez cały czas zapewnić mu chłodnicze warunki a więc włożyć go do lodówki i przechowywać go do czasu podania na stół. Aby tort łatwiej można było pokroić należy wyjąć go pół godziny przed podaniem.

Efekty źle przewożonego i przechowywanego tortu.

W sytuacjach, w których nie zastosujemy się do wyżej wymienionych wskazówek, otwierając pudełko w domu może spotkać nas przykra niespodzianka. Kiedy nie została zapewniona odpowiednio chłodna temperatura w transporcie, gdy tort nie był w należyty sposób zabezpieczony przed przesuwaniem się oraz nie leżał on w poziomie, a przewóz był energiczny i w pośpiechu, tort mógł doznać uszkodzeń. Przy wysokiej temperaturze i wstrząsach podczas jazdy możemy spotkać się z efektem pęknięć ścianek na torcie. Wtedy, kiedy pudełko nie było postawione na płaskim podłożu tort mógł się przesunąć, przechylić, a w najgorszym wypadku, czego nikomu nie życzę, mógł wylądowa

na bocznej ściance pudełka.

Z tych właśnie względów należy pamiętać o tych kilku istotnych wskazówkach i zastosować się do nich przy osobistym odbiorze tortu, aby móc w pełni cieszyć się z jego smaku i wyglądu.

Dodaj komentarz